Školní akce

  • Prima má letos velmi těžkou pozici. Sotva si žáci na něco začínají zvykat, tak se situace změní a vše je zase jinak. Příjemný týden jsme zažívali s primánky ve dnech od 10. do 14. května 2021. Z fotek je vidět, co všechno primáni podnikli: třetí seznamovací akci v letošním školním roce ve Stromovce, dějepisnou exkurzi, botanickou exkurzi a 2 dny ve škole. V pátek si vyzkoušeli nácvik divadelního představení na téma antické mytologie podle vlastního scénáře. O zážitky nebyla nouze: krásné počasí ve Stromovce, nález keramického střepu na keltském opidu při dějepisné exkurzi, silný déšť na biologické exkurzi, dlouhé čekání v autobuse při dopravní nehodě,...

    Více
  • Prima se připravuje na divadelní představení. Už během distanční výuky si primáni psali ve skupinách scénáře k divadelní hře. Nyní na vítězném návrhu pracují už v kostýmových zkouškách. Tedy zkoušky na týden zase přerušili, protože ještě trvá rotační režim výuky. ale brzo se vrátí do školy a budou v přípravách pokračovat.

    Více
  • Není maso jako MaSo! My máme na mysli Matematickou Soutěž, které se zúčastnili pod vedením pana učitele Pazourka někteří naši primáni a sekundáni.  Dan Lavrinčik, Matyáš Rak, Vojtěch Švojgr z primy se jako tým "Pink Panthers" umístili na 9. místě, Jáchym Bauer, Adam Domín, Kryštof Bernard si dali jméno "Tupý úhly" obsadili 28. místo mezi 68 soutěžními týmy. Za sekundu bojoval tým "Bylo nás 5 ale 2 odešli" ve složení Vojtěch Tušík, Vít Havelec, Jáchym Řehounek a umístil se na 69. místě v konkurenci 156 týmů.Gratulujeme a děkujeme všem týmům za bojovnost a masi/ovní nasazení.

    Kdo si chce vyzkoušet počítat MaSo, tak tady jsou příklady: https://maso.mff.cuni.cz/2021_jaro/.

     

    Více
  • Jak spolu souvisí Velikonoce a chemie? V tercii se při chemii dělají experimenty s vajíčky. A protože nejvíce vajíček míváme doma na Velikonoce, mohli je terciáni pokusem nejen obarvit, ale mít z nich vejce stříbrná. Kdo tomu nevěří, může se podívat na prezentaci Vojty Schreiba, kde je vše vysvětlené. 

    Vojta nám ještě radí: Pusťte si ji prosím na celou obrazovku, pak už nemusíte dělat nic - prezentace je ozvučená a animace probíhají automaticky. Myslím, že je to hezké :)
    S pozdravem Vojta

    My si to myslíme taky. Tak si prezentaci Vajíčka pusťte a nedělejte pak už nic

    Více
  • Proč se matematická soutěž obsahující zajímavé logické a matematické úlohy, jejichž obtížnost je odstupňována bodovým ohodnocením, má celosvětový věhlas a účastní se jí tisíce dětí na celém světě, jmenuje Matematický klokan? 

    Proč klokan? V roce 1991 se dva francouzští učitelé rozhodli zorganizovat soutěž ve Francii. Dali jí název Kangourou, aby vzdali hold svým australským přátelům, kteří je inspirovali. Mimořádný úspěch soutěže vnukl jejím francouzským organizátorům myšlenku rozšířit ji i do dalších evropských zemí.

    A rozšířila se i na Jírovcovku. Letos jsme zásluhou pana učitele Pazourka uspořádali pro naše žáky a žákyně Klokana zase on-line. A zde jsou vítězové:

    1. místo - kategorie Benjamín: Vojta Dřevikovský ze sekundy se 108 body 

    1. místo - kategorie Kadet: Helena Fojtíková z tercie s 87 body

    1. místo - kategorie Junior: Nela Preisová ze sexty s 86 body

    1. místo - kategorie Student: Vojta Bauer z oktávy s 81 body.

    Vítězům gratulujeme a ostatním moc děkujeme za účast! A panu učiteli Pazourkovi za zorganizování on-line verze soutěže!

    Více
  • Nudíte se v lockdownu? Tak jděte do kuchyně a  udělejte si sochu. Jako to udělali primáni, kteří se přihlásili do Poháru vědy. Tohle jsou instrukce k výrobě sochy:

    Využijte nejméně pět a nejvýše osm kusů běžných pomůcek z kuchyně/domácnosti (např. vidličky, nože, naběračky, skleničky, špejle, voda, provázek, korkové zátky, CD disky, tužky, a podobně) a představte nám „Těžišťovou sochu“ - zajímavou soustavu s vhodně umístěným těžištěm tak, aby soustava byla stabilní. Svoji „Těžišťovou sochu“ pojmenujte, vypište, jaké pomůcky a v jakém počtu jste využili, sochu zdokumentujte fotografiemi nebo obrázky a samozřejmě nezapomeňte na fyzikální vysvětlení.  

    Děkujeme paní učitelce Nagyové za inspirativní nápady, které vedou naše studenty přes kuchyň až k vědě.

     

    Více
  • Na online hodinu studentů primy se přihlásila paní Kateřina Dolejšová z Eurocentra v Českých Budějovicích, aby jim pověděla něco o slavení Velikonoc napříč Evropou.  Poutavě vyprávěla o různých velikonočních zvycích, které jsou charakteristické pro země Evropské unie. Přednáška byla zakončena kvízem, který prima s přehledem vyřešila. Možná zde studenti našli také nějakou inspiraci, jak ozvláštnit letošní Velikonoce u nich doma. Celou akci pro primu zorganizovala paní učitelka Hniličková, které moc děkujeme, že primě v době karantény zpestřila výuku.

    Více
  • Dostali jsme nabídku od společnosti CETAS k projektu "Mentoři do škol: nejsem mimo". Ve čtvrtek 4. března v 10 hodin se budete moci připojit ke streamované přednášce ředitele technologické firmy Jablotron Soud Services s r.o. Ing. Davida Beneše, CEO . Dozvíte se od něj co je Internet of Things. A také jaké profese se v tomto odvětví hledají a jak si vede ryze česká vývojová firma. Distanční výuka je pro nás všechny jednotvárná, a tak si myslíme, že tato akce by ji mohla trochu obohatit. Odkaz na stream najdete zde. K přednášce se zájemci mohou dobrovolně přihlásit, z on-line hodin budou omluveni. Přednáška je určena primárně pro maturanty a předmaturitní ročníky. Ale jste-li mladší a zajímá vás to, nevadí, přihlásit se můžete taky. Můžete pozvat na stream i vaše rodiče či sourozence. Věříme, že se dozvíme něco nového a inspirativního.Více o projektu

    A jestli vás nezajímá IoT, můžete si odhlasovat ZDE téma, které by vás zajímalo více (otevřená konference o vzdělání a praxi) - koná se 27. března!

    Více
  • V sobotu 20. února 2021 se zúčastní někteří naši žáci a žákyně od 20:15 hodin koncertu České filharmonie. Ptáte se jak je to možné, když karanténa stále trvá? Naše škola využije výzvy České filharmonie:

    "V současnosti je kolem nás nejviditelnější boj o zdraví, ale není to jediný boj. Bojuje se také o vzdělání. A tak stejně jako v červnu 2020 děkovala Česká filharmonie zdravotníkům, chceme nyní společně vyjádřit poděkování a podporu všem, kteří pečují o vzdělání – nejen učitelům všech stupňů a typů škol, sbormistrům, sportovním trenérům, ale i rodičům, dětem a mladým lidem… Pro Vás všechny připravujeme ve Dvořákově síni Rudolfina na sobotu 20. 2. 2021 od 20.15 hodin koncert s názvem A přece se učí!

    S Českou studentskou filharmonií se představí dirigenti Semjon Byčkov a Marko Ivanović, večerem budou provázet Alice Nellis a Karel Kovář. Pořad bude živě přenášet mj. Česká televize - ČT Art. Zazní hudba Josefa Suka, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Richarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena a Giuseppe Verdiho.

    Vstupenku na tento mimořádný koncert Vám nabídnout nemůžeme, přesto existuje možnost, jak se do Dvořákovy síně můžete Vy a Vaši žáci, studenti či kolegové „dostat“ a podpořit naše účinkující. Namalujte svůj portrét a obrázek nám pošlete! Zaslané portréty rozmístíme na sedadla v celé Dvořákově síni…"

    Jírovcovka každým rokem jezdí do Prahy na koncerty České filharmonie, což nám letos moc chybí. A tak místo některých našich žáků budou v hledišti Rudolfina "sedět" jejich portréty, které vytvořili v rámci projektu výtvarné výchovy. Děkujeme tímto i paní učitelce Sekyrkové, která spolupráci s Českou filharmonií dlouhodobě zajišťuje a paní učitelce Smieškové, která podporuje práci na výtvarných projektech.

     

    Více
  • Letošní ročník soutěže tvůrčího psaní „ Jihočeský úsměv “ byl završen vyhlášením výsledků.To se vzhledem k současné situaci nekonalo veřejně v budově knihovny, ale informaci jsme získali prostřednictvím webových stránek. Pro zástupce našeho gymnázia byla pouze forma sdělení novinkou, protože jinak jsme se opět zařadili mezi vítěze soutěže. Jírovcovku  svými  vítěznými pracemi reprezentují Alena Koutecká 3.E a  Anna Borovanská 1.E  B l a h o p ř e j e m e !

     

                   

    Více
  • Ve čtvrtek 8.10. 2020  se poprvé sešel  Žákovský parlament Jírovcovky v počtu 28 "poslanců". Každá třída (až na 4.B),  má v parlamentu své dva zástupce. Budou se scházet pravidelně, zpočátku každý týden a budou řešit studentské záležitosti a problémy. Věříme, že se své parlamentní práce ujmou aktivně a budou vše projednávat a řešit transparentně a demokraticky. Pomáhat jim  v tom budou čtyři učitelé: pan učitel Kostka, pan učitel  Klučka a paní učitelky Mylerová a Hniličková.

    Bohužel hned vzápětí po prvním setkání parlamentu jsme se dozvěděli o přechodu vyššího gymnázia na distanční výuku. To znamená, že "rozjezd" parlamentu budou mít jeho členové docela obtížný. Budeme jim držet palce a věřit, že i tak se chopí naléhavých témat a práce pro spolužáky. Za ochotu a chuť pracovat pro ostatní, zvoleným členům parlamentu děkujeme!

    Více
  • Terka Maxerová a Julča Vrtková ve středu 7.10. odpoledne uspořádaly v učebně biologie setkání zájemců o jejich cestovatelsko-biologické dobrodružství v Bulharsku. Zúčastnily se totiž výpravy s biology - vysokoškoláky do odlehlých bulharských míst, aby tam pozorovaly tamní faunu a flóru. Dozvěděli  jsme se o tom, jak Julča a Terka přežily setkání se zmijí růžkatou, o jejich nocování v mrazu v nadmořské výšce  2450 m, kde už si je z výšky vyhlíželi supi, a také jak se koupaly v termálním jezírku... Naštěstí se všem nástrahám bulharské divočiny ubránily a ještě si přivezly biologické suvenýry, které při přednášce popisovaly. Své vyprávění  doplňovaly zajímavými fotkami. Děkujeme Terce a Julče za hezké a zajímavé odpoledne.

    Více
  • Pozvánka nejen pro přátele biologie!

    Ve středu 16. 9. od 15:00 proběhne v učebně biologie hodinové povídání našeho absolventa Lukáše Fiedlera, vynikajícího mladého biologa studujícího nyní v zahraničí na univerzitě v Cambridge. Přednáška bude na téma CRISPR, což je složka bakteriální imunity a především je to neuvěřitelně efektivní a mocný nástroj pro genové manipulace, modifikace DNA organismů, genovou terapii, výzkum... Přijďte, bude to stát za to! Klidně přiveďte kohokoli, kdo by to rád slyšel.  

    A co dělal Lukáš o prázdninách? 

    Lukáš Fiedler má za sebou první rok studia Natural Sciences na University of Cambridge. V létě si chtěl vyzkoušet výzkumnou práci a stal se jedním z 6 stážistů v MRC London Institute of Medical Sciences. 8 týdnů zde pracoval v rámci „Reprogramming and Chromatin Group“ Petry Hájkové.

    Více
  • Letošní maturanti to neměli s přípravou na maturitu zrovna lehké. Od 11. března byli dlouho v nejistotě, jestli zkoušku vůbec budou skládat, a když MŠMT rozhodlo upravit průběh maturit, připravovali se na zkoušku za pomoci online výuky a pozdějších konzultací. Odložené maturity pak provázela přísná hygienická pravidla. Na ústních maturitách to u nás vypadalo trochu jako na poště. Abychom se vyhnuli zkoušení v rouškách a štítech, vyrobil pan školník přepážky z plexiskla. Komise a studenti na sebe dobře viděli, ale byli zároveň chráněni před případnou nákazou. V letošním školním roce jsme měli dvě maturitní třídy, které nakonec maturovaly souběžně. Z maturantů jsme měli velkou radost. Všichni jsme se shodli na tom, že letošní způsob přípravy paradoxně umožnil studentům soustředit se pouze na maturitní předměty a byl pro ty studenty, kteří si umějí zorganizovat čas, jsou zodpovědní a cílevědomí, přínosem. Ukázalo se, že naši maturanti byli opravdu velmi dobře připraveni a všichni „zkoušku z dospělosti“ složili. V úterý a ve středu si proto z rukou pana ředitele Pavla Kavříka a třídních učitelek paní Štěpánky Vickové a Jany Bodlákové převzali maturitní vysvědčení. Oktáva si pro ně přišla na střechu Metropolu a 4. A zase do nových školních prostor v půdní vestavbě. Děkujeme všem učitelům, kteří naše letošní absolventy provázeli od počátků studia na Jírovcovce až k jeho závěru a čerstvým maturantům přejeme v dalším studiu a životě hodně štěstí.

     

    Více
  • PŘEDÁVÁNÍ VYSVĚDČENÍ A UZAVŘENÍ ŠKOLNÍHO ROKU PROBĚHNE 26. června 2020 V KMENOVÝCH TŘÍDÁCH

    1E, 2E, 4E - od 9 hodin

    1.A, 1.B, 5E - od 10 hodin

    2.A, 2.B, 6E - od 11 hodin

    3.A, 3.B, 7E - od 12 hodin

    V tento den je možné objednat si oběd ve ŠJ. Výdej a konzumace obědů od 11,00 do 13,30 v prostorách školní jídelny za dodržení nařízených hygienických podmínek.
     

    Více
  • Na základě povolení MŠMT je možné od 11. 5. 2020 obnovit osobní přítomnost žáků maturujících ročníků ve škole. V kompetenci ředitele školy je stanovení charakteru tohoto uvolnění. 

    Na G Jírovcova se budou konat pouze konzultace, které stanoví v případě nutnosti vyučující. Ten také bude informovat o termínu, počtu žáků a dalších podrobnostech žáky a vedení školy. Kromě konzultací probíhá stále výuka distanční formou na platformě Moodlu.

    Další postup je uveden v přiloženém dokumentu.

    Více
<< Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 11 15 20 Další >>