Školní akce

  • Organizace školního kola majálesu (tzv. februáles) se chopila letos třída 2.A. Protože se už dva roky žádný pořádný majáles prezenčně nekonal, a tak nikdo ze 2.A tuto soutěž ve škole nezažil, bylo pro organizátory hodně těžké vymyslet a zorganizovat celou akci. Všichni jsme byli rádi, že se můžeme společně sejít zase naživo, zasmát se a zavýskat si, zažít sounáležitost se školou, pobavit se a vidět opravdové úsměvy neskryté pod rouškou. Takže za nemalé úsilí organizátorům moc děkujeme.

    Ale v atmosféře byly bohužel cítit i obavy z dalšího vývoje na Ukrajině a nešlo nezmínit se o hrozné tragédii alespoň v úvodu akce.

    Králem februálesu byl za Jírovcovku zvolen Jirka Dušák. Ocenění si zaslouží ale všichni kandidáti, kteří za své třídy soutěžili. Předešlý král Jindra Jirsa předal pomyslné žezlo a skutečnou korunu. Nový král věří, že se Jírovcovce letos podaří titul krále majálesu po letech znovu získat. Přejeme si to všichni.

    Více
  • Ve čtvrtek 24. února měla třída 2E na programu přednášku o holocaustu. Ani jsme netušili, že paní učitelka Carmela, která u nás byla na návštěvě v rámci projektu z programu Erasmus+, je v Itálii ambasadorkou školních programů, které přibližují studentům hrůzy způsobované nacisty během 2. světové války Židům. Za pomoci překladu paní učitelky Chadtové si tak Carmela a paní Monika Slunéčková, naše lektorka pro tuto oblast historie, vyměnily zkušenosti z lektorské činnosti. Obě neplánované setkání velmi ocenily.  Třída 2E přednášku vnímala na pozadí neospravedlnitelné válečné agrese Ruska proti Ukrajině.

    Více
  • Další projekt z programu Erasmus+ probíhal na Jírovcovce v týdneu od 21. února. Je do něj  už od loňského roku zapojená současná třída tercie, která loni vinou pandemie spolupracovala jen online v prostředí eTwinningu s italsou a portugalskou třídou. Studenti se mají postupně setkat v účastnických zemích. Na sklonku února k nám přijely paní učitelky z Itálie, aby si prohlédly školu, její výukové metody a aby na vlastní oči viděly, jak na Jírovcovce téma projektu s názvem Seasonal.Glocal zpracováváme. Carmela, Mariagrazia a Giusy strávily nejvíce času právě s tercií. Nejen, že se hned v úvodu od tercie dozvěděly o našich lokálních potravinách, ale mohly je i ochutnat a seznámit se s recepty například na povidla a povidlové koláče, modrý mák a makové koláče, perníčky a techniku jejich zdobení ap. Nezapomněli jsme ani na náš vývozní artikl - pivo. A jelikož máme skrze rodiče studentů tercie vazby na pivovar Samson, mohly se naše hostky podívat do pivovaru a vyslechnout si při exkurzi mnoho zajímavostí z historie i současnosti výroby piva a pivovaru od samotného ředitele závodu. Obědy návštěvě poskytla školní jídelna, což je rovněž něco, co v Itálii není zrovna rozšířené. Celý program pak uzavíral náš tradiční Trh zdravé výživy. Tercie vytvořila plakáty, ale hlavně prodávala zdravé jídlo, které sami žáci upekli a uvařili. Celá akce zahrnovala i osvětu, protože u prodejních stánků dostal slevu na zdravou svačinku ten, kdo znal odpovědi na odborné otázky ze zdravé výživy a stravování. Část tercie už se těší na opětovné setkání s italskými učitelkami a tentokrát i s jejich žáky v dubnu v Itálii.

    Za zdárný průběh akce patří největší poděkování tercii, její třídní učitelce Tereze Hniličkové, naší milé školní jídelně, p. řediteli pivovaru Samson, paní učitelce Ichové, která s tercií připravovala Trh zdravé výživy a dalším učitelům, kteří zvali italskou návštěvu do svých hodin.

    Více
  • Paradoxně na 24. února 2022, kdy jsme se dozvěděli, že v noci Rusko napadlo Ukrajinu, jsme měli pro studenty dějepisných a společenskovědních seminářů objednaný program o zločinech komunismu.

    A tak studentky a studenti semináře z dějepisu a základů společenských věd a v další učebně i celá třída kvarta sledovali webinář o zločinech komunismu. Program byl složený z odborných přednášek, diskuse a filmu. Diskutující se také věnovali aktuálnímu dění na Ukrajině. Jak historické, tak současné události nás hluboce zasáhly.

    Více
  • Vybraní žáci tercie se v druhém únorovém týdnu zúčastnili výjezdu do Rumunska v rámci projektu "Break Down the Barriers", který si klade za cíl začlenění žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do běžné výuky pomocí zážitkové pedagogiky. Mobilitu hostila škola Scoala Gimnaziala Viceadmiral Ioan Murgescu v Constante a žáci si vyzkoušeli spolupráci v nejrůznějších dovednostnich soutěžích, také výuku různých technik barvení látek a vyšívání. Navštívili mimo jiné historické muzeum v Constante a rumunský parlament. Další zastávkou v projektu bude portugalská Braga.

    Více
  • V rámci projektu v programu "eTwinning" podporovaného Evropskou Unií jsme si ke spolupráci v předmětu "zeměpis" našli školu na Slovensku v Kvačianech. Dvojice G Jírovcova - ZŠ Kvačany se on-line sešla 2.2.2022. Třídy si během projektu rozširují své znalosti nad rámec školních vzdělávacích programů a vzájemně se obohacují jak o poznatky, tak o zážitky ze společného setkávání.

    Žáci z Kvačian přiipravili v programu Kahoot pro naši kvartu testík s 27 otázkami na téma "Čo vieš o Slovensku?" Celý projekt probíhá za podpory p. učitelky Vančurové.

    Více
  • Studenti tercie si během hodin v předmětu "výchova k občanství" vyzkoušeli celý proces voleb od přípravy volebního programu přes prezentaci a  volební debatu až po samotnou volbu. Volič musel prokázat svou identitu (omluvným listem našeho gymnázia) a tématem voleb byla škola a školní prostředí. Nezapomněli jsme ani na spolužáky, kteří byli v karanténě a byli do výuky připojeni online. Doufáme, že některá tercií navržena témata projdou i do žákovského parlamentu.

    Více
  • Se vzpomínkou na zesnulého předsedu Evropského parlamentu Davida Maria Sassoliho mockrát děkujeme projektu #Euroscola za zaslané certifikáty s jeho podpisem. Moc si vážíme, že jsme se mohli zúčastnit. 

     

    Více
  • Naši studenti se již po osmé zúčastnili mezinárodní soutěže Best in English, kterou pořádá organizace CZECH US. Letošní ročník byl ve znamení Covid free, což vlastně znamená, že celá soutěž probíhá on-line, ale za velmi přísných bezpečnostních podmínek, které zajišťují, že soutěžící nemohou nic vyhledávat na internetu ani v jiných materiálech. Protože je soutěž i časově hodně náročná, ani by to vlastně nešlo. Takže jen co je v studentské hlavě se počítá. Soutěží studenti všech typů středních škol ve věku 14-19 let. I když se letos nepodařilo žádnému našemu studentovi ani studentce probojovat se mezi prvních dvacet nejlepších (to se stalo ale 2x v předešlých letech- jednou byl na 1. místě Milan Flachs a jednou na 3. místě Pavel Šindelář- oba jsou nyní již našimi absolventy), máme radost, že jsme první školou v Jihočeském kraji a 25. místo v ČR považujeme také za výborné umístění. Děkujeme všem našim soutěžícím, kteří k tomuto výsledku svou účastí v soutěži přispěli. Dík patří i učitelům a učitelkám angličtiny, také paní učitelce Mylerové, která naši účast zaštiťuje a panu učiteli Kočerovi, který se stará o bezproblémový chod IT techniky v průběhu soutěže. Zkrátka, naše úspěchy jsou závislé na spolupráci učitelů i žáků.

    Více
  • Od pondělí 10. ledna 22 do pátku 14. ledna 22 byly naši studenti a studentky z prváků, sexty a sekundy na lyžařském výcviku v Rakousku v lyžařském centru centru Ski Amade. Podle zpráv a fotek, které nám posílali, byli všichni spokojení jak s počasím, tak s ubytováním, stravou i s lyžařskými podmínkami. Jistě si kromě toho, že se učili lyžovat nebo si zdokonalovali lyžařský styl, užili i spoustu zábavy a poznali se vzájemně jak napříč se spolužáky zúčastněných tříd, tak mezi sebou navzájem. Po dlouhých lockdownech a omezených možnostech se setkávat, sportovat, zpívat a bavit se jinak než přes sociální sítě to jistě byla pro všechny zúčastněné osvěžující změna. Těšíme se na všechny, až nám budou o svých zážitcích vyprávět.

    Více
  • Před Vánoci jsme se zapojili do projektu vyrábění vánočních přáníček pro babičky a dědečky z domovů pro seniory po celém Jihočeském kraji. Jako třída jsme se rozhodli udělat radost tam, kde je to zapotřebí a vyrobili jsme celkem přes sedmdesát přáníček, která mohla ve vánočním čase vykouzlit úsměvy v mnohých tvářích. ❤

    Byli bychom rádi, pokud byste se chtěli příště zapojit s námi a dělat radost stejně jako my. Příležitost bude před Velikonocemi, kdy budeme tvořit přáníčka s jarní a velikonoční tematikou.

    Ještě jednou děkuji celé třídě za spolupráci pro dobrou věc, protože naše práce  potěšila nejen babičky a dědečky, ale myslím, že i nás samotné. 

    Zuzana Bachová, (tercie)

    Přáníčka jsme také poslali elektronickou cestou žákům z partnerských škol v projektech BREAK DOWN THE BARRIERS a INCLUSION, BUILDING A SCHOOL OF FUTURE, kterých se třída 3. E účastní.

     

    Více
  • Období Vánoc je dobou, kdy bychom měli více projevit sounáležitost s trpícími, pomáhat slabým, opuštěným, chudým. To si uvědomili žáci a žákyně v sekundě, když se při výuce o Africe dozvídali o potřebách lidí v rozvojových zemích. Jistě budou mít všichni že sekundy radost, že jejich dárek někomu hodně pomůže změnit život k lepšímu. Organizace "Člověk v tísni", která předání dárku zprostředkuje, poslala sekundě poděkování. 

    Více
  • Díky projektu EU #Euroscola se studenti společenskovědního semináře a 3.B. mohli online zúčastnit diskuse v Evropském Parlamentu ve Štrasburku. Společně s dalšími školami z celé EU a zástupci Evropského Parlamentu v čele s viceprezidentkou Nicolou Beerovou rozebírali téma "Digital transformation: what is your vision for the digital age?" Na připravenou video otázku, kterou prezentovali Filip Vondra a Rudolf Žák odpovídal pan Markus Warasin, vedoucí Oddělení zvláštního výboru Evropského parlamentu pro zahraniční vměšování se do všech demokratických procesů EU.

    Děkujeme paní učitelce Hniličkové za zprostředkování naší účasti

    Více
  • Tělocvik na kluzišti kolem kašny byl krásným adventním zážitkem.

    Více
  • Netradiční "moderní" hodinu chemie plnou zajímavých reakcí a pokusů zažili v pátek 26. 11. studenti našeho gymnázia. Za katedrou tentokráte nestáli jejich učitelé, ale dvě studentky VŠCHT Praha, které přijely ukázat chemii z té zábavnější a hravější stránky.

    Že chemie přináší i napětí a zábavu se žáci našich prvních ročníků, sekundy a 2.A přesvědčili při nejrozmanitějších experimentech. S tekutým dusíkem a suchým ledem si vyzkoušeli svou odvahu, viděli barevné oxidační reakce, zjistili, jak to funguje v pyrotechnice a čím se to vlastně barví silvestrovské ohňostroje. Došlo i na hraní s ohněm, studenti se „na vlastní kůži“ přesvědčili, které látky dobře hoří a čím je můžeme hasit. Své chuťové buňky na závěr hodiny uspokojili kopečkem pravé smetanové zmrzliny, kterou studentky VŠCHT díky kapalnému dusíku připravily během chvilky.

     

    Více
  • 23.11. 2021 se naše sekunda zúčastnila mezinárodního projektu nakladatelství Pearson s názvem Live Class. Žáci zažili mezinárodní online setkání s vyučující Angličankou Liz, která z Madridu učila 7 skupin z 5 různých zemí - z České republiky, Polska, Slovenska, Ukrajiny a Turecka. 

    Tématem hodiny byly sporty v Lake District. Žáci zažili hodinu plnou rozmanitých aktivit, zajímavých videí a nových informací. Kdo by si představil hodinu, při které děti jen v tichosti sledují monitor počítače a snaží se porozumět, byl by velmi překvapen. Děti komunikovaly s Liz, mezi sebou, a dokonce i s ostatními školami. K největšímu zážitku patřila možnost promluvit si s dětmi z jedné základní školy na Slovensku - ocenili jsme možnost vidět skutečné žáky z jiné země, popovídat si s nimi anglicky a nakonec i zamávat. Krásné povzbuzení v nelehké době.

    Více
<< Předchozí 1 2 3 4 5 6 11 15 20 Další >>