Školní akce

  • Ve středu 8.dubna proběhlo na naší škole online školní kolo SOČ (středoškolská odborná činnost). Školní komise ve složení učitelů Jarmila Ichová, Jana Kalová, Martin Kostka, Michal Kočer, Lenka Kudrličková se sešla ve virtuální místnosti a sledovala připravené prezentace studentů našeho gymnázia, které byly součástí obhajob prací. Studenti ve svých SOČkách studují a bádají nad neuvěřitelně složitými problémy v mnoha oblastech. Komise všechny prezentované práce doporučila do krajského kola, které se bude konat také online. Děkujeme všem účastníkům za jejich práci a členům komise za podnětné rady, které studentům do dalšího kola předávali. Kdo a s jakými pracemi nás bude reprezentovat:

    Fundamentální theorem algebry   - Martin Putzer

     Matematické modelování vybraných problémů z teoretické mechaniky -  Jára Scheinpflug

    Neuronové sítě  - Jonáš Havelka

    Stanovení vitaminů B v krvi metodou kapalinové chromatografie s hmotnostní detekcí  - Kateřina Hořejšová

     Mozartova symfonická tvorba se zaměřením na vlastní interpretaci symfonie Jupiter - Lukáš Hart

    Oceňujeme velké úsilí, které SOČkaři pracím věnovali a přejeme jim v krajském kole hodně úspěchů!

    Více
  • V rámci výuky angličtiny žáci tercie zpracovávali téma Remake obrazu. Z domácího úkolu se vyklubala díla tak kvalitní a nápaditá, že si zaslouží širší pozornost. Oceňujeme pečlivé zpracování, kreativitu i humor, s jakým žáci k úkolu přistoupili. Součástí tohoto příspěvku je i galerie žákovských prací, které jsou zveřejněné v původní autorské podobě.

    Více
  • Vypadá to jako trouba nebo mikrovlnka, ale není to ani jedno. Ve středu se na Jírovcovce v každém poschodí objevily podivné skříňky s okýnkem. Jsou to 3D tiskárny. Nějaké už ve škole v laboratoři 3D tisku máme, ale tyto čtyři nové jsou modernější 3D tiskárny "be3D eDee" a budou studentům i učitelům k dispozici volně na chodbách. Poskytla nám je firma Ysoft (www.ysoft.com). Zatím pracují v testovacím režimu pod dohledem učitelů a studentů informatiky. Ti je v rámci hodin informatiky učí tvorbu 3D objektů vhodných pro tisk. Ke zvládnutí 3D tisku pomocí "eDee" není zapotřebí žádných speciálních dovedností. Stačí znalost běžné práce s osobním počítačem. Inteligentní software tiskárny eDee poskytuje podrobné instrukce, upozornění a náhledy. Tak jsme moc zvědaví, jaké umělecké i praktické předměty na nich naši žáci vyrobí.

    Více
  • Dnes rozhodnuto! Za účasti davů  "poddaných" předal loňský král majálesu Tomáš Fišer královskou korunu Ondrovi Lipoldovi - kandidátovi Jírovcovky na titul "král majálesu 2020"  a popřál mu za nás všechny hodně štěstí v májovém finále. Všichni mu budeme držet palce. Zároveň ale vyzýváme současné spoluorganizátory Českobudějovického majálesu z naší školy, aby aktivně dohlíželi na to, aby byla volba ve stylu fair play a discipliny, které o vítězi budou rozhodovat, měly dostatečně měřitelnou hodnotu! Děkujeme všem organizátorům "februálesu" za zorganizování soutěže a s ní spojené příjemné zábavy a všem odvážným třídním králům a královnám za účast! A také všem, kteří se zúčastnili konečného hlasování. Ať žije král Jírovcovky Ondra L!

    Více
  • Ve čtvrtek 20. 2. 2020 navštívili studenti 4. E Jadernou elektrárnu Temelín. Jejich prohlídka začala v infocentru, kde v kinosále zhlédli video ukazující jednotlivé části elektrárny, štěpení atomů, či postupné objevování atomu a jeho vlastností. Měli možnost prohlédnout si mlžnou komoru (zviditelnit tak neviditelné kosmické záření). Poté se přesunuli do simulátoru blokové dozorny, kde sledovali zaměstnance při tréninku různých situací, které by je mohly potkat v běžném provozu. 
    Na konci exkurze dostali rozchod na infocentru, kde si mohli přečíst další informace o elektrárně, nastavit výkon reaktoru. Někteří návštěvu pojali zodpovědně a přišli v barvách obleků do reálného provozu.

    Více
  • Studenti třetích ročníků navštívili dva ústavy Univerzity Karlovy. Na Matematicko - fyzikální fakultě jsme viděli neviditelné elektromagnetické záření a naučili se vypalovat cédéčka. V budově Přírodovědecké fakulty ve Viničné ulici se nachází Hrdličkovo muzeum člověka. Přehled vývoje člověka mezi kostrami a lebkami zaujal. Hitparádu exponátů ovšem vyhrála mumie, a že jich tam je!

    http://muzeumcloveka.cz/cs/  

     

    Více
  • V rámci výuky světových náboženství v sekundě k nám do školy zavítali Mgr. Martin Klapetek, Ph.D. a Václav Peltan z teologické fakulty JČU, kteří studentům velice zajímavou a interaktivní formou přiblížili hlavní myšlenky islámu. Studenti si mohli prohloubit své znalosti z dějepisu, zeměpisu a výchovy k občanství a prohlédnout si věci, které každý muslim ke svému vyznání víry denně potřebuje.

    Více
  • Jaké je to být medikem si na jeden den mohli vyzkoušet studenti biologického semináře 3. ročníků. V úterý 28. 1. se vypravili na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy (LF1 UK), aby si v rámci praktických cvičení z biomedicíny ověřili, jak funguje dialýza či odhadili, kterým jedem se mohl pacient otrávit. V laboratoři strávili pod odborným vedením skoro 3 hodiny, experimentovali, zkoušeli, pátrali a seznámili se s různými technikami chromatografie a dalších analytických metod.

    Na chvíli se tak stali vědci a detektivy a celý den na medicíně si užili na 100%.

    Více
  • V úterý 14. ledna se několik studentů našeho gymnázia zúčastnilo přímého přenosu diskusního pořadu Fokus Václava Moravce, na který byla naše škola pozvána. Nejprve jsme v odpoledních hodinách dostali příležitost podívat se do budovy zpravodajství České televize na Kavčích horách a nahlédli jsme tak do vysílacích studií, newsroomu i režie veřejnoprávního zpravodajského kanálu. Následně jsme se přesunuli na místo přenosu, do Zbraslavského zámečku, a po komentované prohlídce kostela sv. Jakuba jsme již zamířili do sálu na debatu Chudá bohatá planeta. Hosty večera byli ekonomové, polární ekoložka, genetik, evangelický kněz či lékařka, která působila v několika misích na Blízkém východě. V závěru pořadu jsme též dostali možnost zaskočit některého z nich zaskočit složitou otázkou. Děkujeme panu Moravcovi za pozvání a paní učitelce Opekarové za zprostředkování tohoto zážitku a příjemný doprovod. Zapsal Tomáš Brabec. Pro všechny, kteří neměli možnost pořad vidět v přímém přenosu je tu jeho záznam: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11054978064-fokus-vaclava-moravce

     

     

     

    Více
  • Kdo nebyl v pátek 20.prosince na Jírovcovce dopoledne v tělocvičně, ten přišel o skvělou zábavu. Studentům nabídla sexta téma NEBE-PEKLO-RÁJ” a zhostila se svého úkolu zorganizovat “vánoční schody” opravdu zodpovědně a s nadšením. Tělocvična byla svátečně  nazdobená, připravené scénky byly vtipné  a konferenciéři David Sukdol a Matěj Černý měli své příspěvky promyšlené, uváděli vystoupení tříd vtipně a s výbornou dramaturgií. Vystoupení jednotlivých tříd byla plná inteligentního humoru a následovala  jedna “hláška”za druhou. Jsme rádi, že úroveň vystoupení je rok od roku lepší, scénáře jsou na vysoké úrovni, téměř vymizely vulgarity a nevhodné narážky a účinkující jsou (až na výjimky) perfektně připraveni. Děkujeme organizátorům, účinkujícím i divákům za vynikající atmosféru. Všichni jsme odcházeli na vánoční prázdniny s úsměvem na tváři. Tak ať máme důvod k úsměvu i v roce 2020.

    Více
  • Zveme rodiče i prarodiče na náš vánoční bazar, který velmi pečlivě připravuje naše 3.B! Přijďte se podívat na naše stánky, nakoupit poslední dárečky a ochutnat punč. Začínáme ve čtvrtek 19.12. ráno okolo 9.hodiny, cca ve 12 končíme. Tentokrát půjde výtěžek na pomoc starouškům v domově důchodců, hned zítra odpoledne je navštívíme. Těšíme se na viděnou a děkujeme za Vaše příspěvky. K.Mylerová, H.Vítová

    Více
  • Výtvarnou prací žáků druhých ročníků si připomínáme, že v Česku proběhne v pořadí druhé  sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Ačkoli se jedná o vědecký výzkum, zúčastnit se může úplně každý, tedy i naši žáci .

    Podobně sčítají ptáky určitě nejen dospělí, ale i děti v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu a v dalších zemích.

    Více
  • Žáci primy dostali " skoro " pod vánoční stromeček v rámci projektu "Příroda ve městě..."  modelovací hmotu a po krátké besedě s entomologem Jiřím Řehounkem z organizace Calla modelovali brouky, kteří původně obývali především lesy a louky. Nyní je ale můžeme pozorovat i ve městech, pokud jim připravíme vhodné podmínky k životu, zatímco v původním prostředí už řada z nich téměž nežije.  Prostřednictvím papírové koláže se studenti nejdříve seznámili se stavbou těla brouků a potom už přišly na řadu špachtle a modelovací hmota. Úkol to nebyl lehký, všichni se však snažili vystihnout znaky jednotlivých druhů co nejlépe. Po vánočních prázdninách se primáni ke svým broukům vrátili, aby je nabarvili.

    Více
  • Dne 17. 12. 2019 se vydala třída 3. B doplněná dalšími žáky naší školy na exkurzi do Salzburgu.

    Cesta proběhla hladce a již v dopoledních hodinách jsme dorazili do hlavního bodu naší akce, do Přírodovědného a technického muzea. Jeho okruhy zahrnovaly mořská akvária, vesmír, geologické a archeologické nálezy, lidské tělo, vědecké centrum a další zajímavosti. Proto si tu každý našel hlavní obor svého zájmu. Po návštěvě muzea jsme si prohlédli historické centrum Salzburgu s nejvýznamnějšími památkami (zámek Mirabell se svou zahradou, Getreidegasse, Mozartův rodný dům, Katedrálu svatého Ruperta a Virgila, pevnost Hohensalzburg) a vánoční trhy. Návrat zpět  byl poklidný a každý z účastníků si odnesl mnoho krásných zážitků.

    Více
  • 13. prosince jsme se již v tradičním složení tříd 3.A a 7.E společně vydali za vánočními trhy. Po předchozích zážitcích z Vídně a Mnichova nás cesta zavedla do adventně naladěných Drážďan.

    Nejprve jsme ale navštívili zámek Moritzburg, který je známý především díky filmu Tři oříšky pro Popelku. I my jsme nalezli pověstný nezbedný střevíček na schodech zámku. Pak už jsme zamířili přímo do centra Drážďan, kde nám paní průvodkyně Uhlig ukázala krásy malého, ale útulného centra saské metropole, mezi které patří Zwinger, Semperoper či Frauenkirche. Zajímavým poznatkem byl i rychlý průlet historií města, kdy jsme se dozvěděli o následcích bombardování za 2. světové války. Naší další zastávkou bylo Muzeum hygieny, které se věnuje tématům, jakými je např. lidské tělo, sexualita, viry, ale i vliv stravy. V podvečerních hodinách jsme se věnovali nákupům, prohlídce dalších z celkových 13 drážďanských vánočních trhů nebo jiným zajímavostem. 

    Děkujeme učitelskému sboru za skvělou exkurzi a doufáme, že příští rok opět vyrazíme za předvánoční atmosférou.

    Autor textu: Tomáš Brabec

    Více
  • V pátek 13. se na naši škole opětně pořádal maraton psaní dopisů pod záštitou Amnesty International. Studenti 6.E a 2.B se svými dopisy zapojili do řešení bezpráví v Íránu, Číně, Bělorusku, Řecku či na Filipínách. Děkujeme pisatelům dopisů a paní učitelce Hniličkové za to, že jim není osud nespravedlivě stíhaných a odsouzených lidí lhostejný!

    Více
<< Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 11 15 20 Další >>