Školní akce

  • Druhý týden školy žáci třetích ročníků a septimy absolvovali sportovně turistický kurz po Slovinsku, Chorvatsku a Itálii.

    V pondělí v brzkých ranních hodinách vyrazilo 46 studentů s pedagogickým doprovodem z Českých Budějovic směrem do Julských Alp. Po náročné jízdě autobusem, kterou většina výpravy strávila dospáváním po nezvykle brzkém vstávání, jsme se v poledních hodinách ocitli na začátku první túry. Cesta začínala v údolí Planica, kterému dominují obrovské skokanské můstky a končila v údolí Vršič. Odtud nás autobus odvezl do místa našeho ubytování v obci Bovec. V úterý nás čekal náročný celodenní výstup do nadmořské výšky 2 244 m na horu Krn. Vzhledem k celodennímu dešti jsme museli tuto túru oželet a strávit den na pokojích.Ve středu jsme snad poprvé za celý kurz zahlédli sluníčko a díky silným přeháňkám, kterými si Slovinsko za poslední týden prošlo, se nám naskytly neuvěřitelné výhledy na široké slovinské vodopády Boka. Největším zážitkem středy a pro některé i celého zájezdu bylo však raftování na divoké řece Soča. Na vlastní pěst jsme si také vyzkoušeli krizové situace, které mohou při raftování v ledové Soči nastat. V odpoledních hodinách jsme se přesunuli na odpočinkový pobyt k moři do chorvatské Lanterny. Abychom zde jen tak nezaháleli, zahájili jsme čtvrteční den ranním výklusem okolo ubytovacího areálu. Kolečko po pobřeží je sice delší než tradiční ”kolo okolo Bagru”, ale alespoň jsme neběželi ve sněhu. Moře bylo teplé a spokojenost byla na místě. Po klidném čtvrtku u moře nastal poslední den výpravy a před návratem do naší milované Czechie jsme se ještě zastavili v Itálii na túru v oblasti Tarvisia, okolo neuvěřitelně čirých jezer Laghi di Fusine. Pak už jsme frčeli domů po rychlých rakouských dálnicích.

    Sportovní kurz se nám velice líbil a děkujeme všem, kteří se podíleli na jeho organizaci.

    Více
  • V týdnu od 18.9. budou u nás na škole stážisté v rámci projektu Edison od mezinárodní studentské organizace AIESEC. Budou je ubytovávat a starat se o ně naši studenti z maturitních ročníků. Bude to Beka z Gruzie - u Tomáše Duroně (8E), Aya z Jordánska -u Petry Sukdolové (8E), Thikumpom z Thajska- u Kláry Persánové (4B), Shiva z Iránu - u Jirky Koláře (4.A), a Deniz z Turecka - u Jany Holzerové (4.A). 
    Stážisté se budou snažit seznámit nás s jejich zeměmi, kulturou a studentským životem u nich. Navštíví podle rozvrhových možností téměř všechny třídy. Podrobnosti o mezinárodním programu: https://aiesec.cz/pro-skoly/

    Více
  • Abychom zahnali depresi ze začínajícího školního roku, podnikli jsme v pátek 8. září exkurzi do AJG v Hluboké nad Vltavou.

    V jízdárně galerie bylo pro nás připraveno  několik dokumentů o první světové válce a komentovaná prohlídka výstavy.

    Potom jsme dostali pracovní sešit. Díky jeho vyplňování - úkolům -  jsme měli možnost detailně si  prohlédnout řadu plakátů.

    Z výstavy jsme si odnesli nejenom umělecký zážitek, ale i nové vědomosti o první světové válce.

    V K

    Více
  • Dřípatka v Prachaticích, bylo místo, kde jsme se všichni poprvé poznali. Zde byl položen stavební kámen mnoha pevných přátelství.

    Kurz i výpravy, které jsme zde podnikli, jsme si všichni moc užili. Po příjezdu jsme hráli vtipné seznamovací hry a díky nim překonali strach a stydlivost, s nimiž jsme sem jeli. Druhý den jsme nejprve absolvovali přednášku o horninách a drahých nerostech, poté jsme podnikli výšlap na Libín a večer jsme pokračovali ve hrách. I když většina z nás, a především naše nohy, nejspíš ještě dlouho nezapomene na výstup na Libín, náročnou cestu nám mnohonásobně vynahradil krásný výhled.

    Před odjezdem jsme pak ještě stihli obejít většinu Prachatic, navštívili jsme lom Kobylí Hora i kamenictví. Celým geologickým kurzem nás provázeli odborníci, kteří se s námi podělili o své znalosti a skvělí učitelé.

    Více
  • Naši studenti mohli na výstavě Victora Vasarelyho “otce op-artu” v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou vidět soubor jeho 80 prací z vlastnictví Muzea umění Olomouc i díla z Fondation Vasarely v Aix-en-Provence (Francie) a z Victor Vasarely muzea v jeho rodné Pésci (Maďarsko). Studenti obdivovali - tisky, obrazy, plastiky, tapiserie a architektonické návrhy doplněné fotografiemi a dokumentárním filmem natočeným k této výstavě.
    Největší obdiv studentů získala jeho patentovaná technika " unités plastique".

    Více
  • Přes 300 účastníků se v úterý 29. srpna sešlo na slavnostním zahájení Letní školy pro středoškolské pedagogy a žáky pořádané Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Již 31. ročník této vzdělávací akce byl zaměřen na aktuální témata zdraví a životního stylu.

    Součástí třídenního programu byly odborné přednášky a laboratorní práce. Témata byla rozmanitá, od analýzy látek v životním prostředí, chemii vůní a barev, detekci methanolu v alkoholických nápojích až po analýzu a separaci buněk pomocí průtokové cytometrie. Mladí chemici se mohli seznámit i s fluorescenčním mikroskopem a jeho využitím pro pozorování dějů na molekulární úrovni.

    Během letní školy zazněly i aktuální informace o 50. ročníku Mezinárodní chemické olympiády, kterou příští rok společně pořádají Česká a Slovenská republika.

    Z našeho gymnázia si letos účast na této tradiční akci nenechalo ujít 6 žáků (Anna Kovárnová, Veronika Tvrzová, Martin Augustin, Tomáš Mašek, Daniel Šlemar a Richard Zahradníček) a 2 vyučující chemie (Ing. Dagmar Čadová a Mgr. Miroslava Sekyrková).

    Přáním do budoucna určitě zůstává, aby se Letních škol na VŠCHT Praha i v příštích letech rádi účastnili další studenti našeho gymnázia, kteří v chemii najdou radost a zalíbení.

    Více
  • Začátkem června jsme podnikli exkurzi do tajuplné Andalusie. Přes katalánskou metropoli Barcelonu, jsme se vydali na jih, kde bylo naším cílem poznat exotickou maurskou historii.

    Gaudího metropole – Barcelona – nám odhalila veškeré svoje klenoty: Sagrada Familia, gotická čtvrť, La Rambla a v neposlední řadě Barceloneta s krásnými plážemi. Následoval noční přejezd do Córdoby, která nás uvítala proslulou Mezquitou (dnešní katedrálou) a starověkým římským mostem Puente Viejo. Prošli jsme se i typickými květinovými ulicemi, abychom mohli nasát atmosféru jednoho z kdysi největších měst na světě. Další naší zastávkou bylo kulturní centrum jihu Španělska – Sevilla. Zde jsme si nemohli nechat ujít návštěvu býčí arény La Maestranza, královského paláce Alcazár a třetí největší katedrály v Evropě se slavnou zvonicí La Giralda. Naše další kroky směřovaly na úplný jih, do přístavního města Cádizu, do pravděpodobně nejstaršího dosud stojícího města v jihozápadní Evropě. Z Cádizu to byl už kousek do zámořského území Velké Británie, tedy do Gibraltaru. Zde se nachází jediná evropská kolonie volně žijících opic, se kterými jsme se také setkali. Následoval přesun na Costa del Sol a návštěva slunné Málagy, jejího centra a maurské pevnosti Alcazaba. Další zastávkou našeho bohatého programu byla poslední islámská pevnost na poloostrově – Granada. Nejznámějšími pamětihodnostmi Granady, které jsme navštívili, jsou komplex paláců a pevností Alhambra, Generalife, a čtvrť Albayzín. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v katalánské Gironě. Zde nás okouzlila Catedral de Girona, jejíž gotická klenba v interiéru má šířku 22m, což z ní činí nejširší na světě!

    Všem účastníkům zájezdu děkujeme a těšíme se na další cestovatelské zážitky a doufáme, že na klenoty tajuplné Andalusie nikdy nezapomeneme a snad se i na poznaná místa jednou vrátíme!

    Více
  • Na prohlídku grafitového dolu v Českém Krumlově se těsně před prázdninami vypravila část studentů kvarty. Grafitový důl byl založen v roce 1975 a těžba zde v současnosti již neprobíhá.

    Na začátku jsme byli vybaveni speciálním oblečením a důlní lampou. Poté jsme nastoupili do vláčku, kterým dříve jezdili horníci a nechali zavézt do hloubky 70 metrů pod povrchem. Průměrná teplota se v labyrintu chodeb celoročně pohybuje kolem 10oC, což jsme v těchto tropických dnech velmi ocenili. V podzemí jsme pěšky absolvovali asi kilometrovou trasu, viděli jak se grafit těžil, co obnášela hornická práce a na vlastní kůži jsme ověřili jeho vlastnosti.

    Více
  • Dne 19.6. se třída 1.A vydala na dvoudenní výlet do Plzně. V pondělí nás čekala prohlídka pivovaru Pilsner Urquell, kde byl v roce 1842 vyroben první světlý ležák na světě. Od plzeňského piva se inspirovalo téměř 70 % světových pivovarů. Dozvěděli jsme se velmi zajímavé informace o produkci prvotních surovin, viděli jsme, jak se pivo stáčí do lahví, plechovek, PET lahví a sudů, jak se umývají a kontrolují vykoupené lahve a lepí se na ně etikety. Na závěr naší prohlídky jsme navštívili sklepy původního pivovaru dlouhé téměř 9 kilometrů, kde se při teplotě mezi 4–6 °C uchovávalo pivo až do doby, kdy tuto metodu vystřídaly nové technologie.

    Po exkurzi v Plzeňském Prazdroji jsme se prošli historickou částí města. Velice nás zaujala tamější velkolepá katedrála sv. Bartoloměje na náměstí Republiky. Poté jsme se městskou hromadnou dopravou a menší procházkou přesunuli do kempu, kde jsme měli zůstat přes noc. Zde jsme po vybudování našeho tábora velice příjemně přečkali zbytek večera. Na programu byly například skupinové hry, posezení u  táboráku s občerstvením či spánek pod širým nebem. Svou návštěvou nás potěšil i místní lišák, se kterým jsme se nedobrovolně rozdělili o zbytky jídla určeného k ohni.

    V úterý nás čekala návštěva Science centra Techmánie, kde jsme několik hodin strávili prohlížením interaktivních exponátů, ze kterých jsme si odnesli plno poznatků z odvětví fyziky, chemie a biologie. Velice nás uchvátila představení s tekutým dusíkem a gyroskopem.

    Před odjezdem zpět domů se naši spolužáci rozhodli, že vyzkouší piano na plzeňském nádraží, 
    a dokonce se jim dostalo i nemalé pozornosti. Výlet jsme si všichni skvěle užili.

    Dan Šlemar a Tonda Welser

    Více
  • Na závěr školního roku proběhl sportovní den gymnázia. Žáci nižšího gymnázia a dívky z vyššího se mohli zúčastnit turnaje dvojic v ringu a pro žáky vyššího gymnázia byl zorganizován fotbalový turnaj tříd. V ringu zvítězila dvojice Raušová, Starčevský, na 2. místě se umístila Kocmichová s Hanišovou a na 3. Nádvorník s Píchovou. Fotbalový turnaj ovládli chlapci ze 6. E, 2. místo obsadila 5. E a v boji o 3. místo zvítězila 2. A.

    Více
  • a pak po Vltavě zpět …

    Vydali jsme se tam, kde je voda mladší, abychom zřeli, jak stárne.

    Vzala nás na svůj hřbet, jak moudrá samice škorpiona své mladé, a byla shovívavá, neboť cítila sebe samu v našich žilách, a my ji opláceli respektem, aby nechtěla svůj dar vzít zpět. Tři dny trvala cesta s glejtem Neptuna vodním koloběhem - o mnoho kratší než duševní pouť, kterou jsme šli zároveň.

    Vydali jsme se tam, kde je voda starší, abychom zřeli, jak mládne.

                                                                                                                     Filip Randák

    Více
  • Ve středu 21.6. se žáci 3.A a 3.B vydali do Prahy, aby navštívili  výstavu Body the Exhibition.

    http://www.bodyexhibition.cz/

    Prohlédli jsme si exponáty lidských orgánů ošetřené technikou plastinace a zopakovali vše o fungování našeho organismu. Kromě exponátů, jsou na výstavě instalovány také velké LCD obrazovky s animacemi popisujícími funkce jednotlivých částí těla. Celou výstavou nás provázeli studenti lékařských fakult, kteří nám vše popsali a vysvětlili. Na závěr jsme si mohli vyzkoušet poskytování první pomoci nebo na vystavených modelech odhalit karcinom prsu.

    Odpoledne se někteří z nás vypravili ještě do Diamond Museum Prague, jehož prohlídku vyhrál v krajském kole Geologické olympiády pro naši školu Petr Vaněk. Seznámili jsme se s historií těžby, nejznámějšími nalezišti diamantů a obdivovali i vystavené šperky.

    Domů jsme se vrátili plni nových dojmů a určitě i bohatší o znalosti z biologie. 

    Více
  • Ve čtvrtek 15. června získala naše třída 5.E jedinečnou příležitost prohlédnout si divadelní dílny ve Vrátě a znovu na chvíli nakouknout do zákulisí tvorby divadelních představení. Vzhledem k tomu, že Jihočeské divadlo navštěvujeme společně pravidelně jednou měsíčně, bylo zábavné i poučné zároveň zkusit si na vlastní kůži jednu z mnoha profesí, které divadlo obklopují a uvědomit si, kolik za jedním představením stojí úsilí, nápadů a dřiny. Tentokrát jsme se stali scénografy a vytvářeli vlastní scény –  planety z Malého prince, které jsme pak prezentovali ostatním a museli umět vysvětlit, jak a kam patří herci, kdo co svítí, jak by se naše scéna na jevišti otáčela a proměňovala… Vůbec to nebylo jednoduché! Také jsme si prohlédli krejčovské dílny a obdivovali čerstvě došité kostýmy, fundus vyřazených kostýmů, tzv.kašírnu, kde jsme viděli např.polotovar polystyrénové hlavy Hamleta pro hru Shakespeare ve 120 minutách, dílnu truhlářskou a  zámečnickou.

    Více
  • K 50. výročí úmrtí Jaroslava Heyrovského, vědce, který získal za objev polarografie Nobelovu cenu, připravila PřF UK celodenní akci pro nadšené chemiky. Z Jírovcovky se do Prahy vypravilo 15 vybraných žáků s přírodovědným zaměřením.

    Na začátku na nás čekala chemická show s fosforem, suchým ledem a netradičními plyny. Poté jsme si prohlédli výstavu o Jaroslavu Heyrovském, viděli v provozu historické i moderní polarografy, vyzkoušeli si analytické důkazy rtuťných a rtuťnatých sloučenin a změřili pH všemožných nápojů.

     

    Více
  • V úterý 13. června jsme navštívili letiště v Plané. Jako první jsme se dozvěděli něco o historii letiště a prohlídli si dobová letadla a modely. Dále jsme viděli speciální hasičské auto vybavené právě pro zásahy na letišti a zjistili, co všechno se může stát. Následoval přesun k řídící věži, kde jsme se přesvědčili, jak moc zodpovědné a náročné je seřídit přistání letadel, když se musíte spolehnout jen na to, co vidíte a na informace od pilotů. Nakonec, kdy už nás několik muselo odejít, jsme se byli podívat na dravé ptáky, kteří se starají, aby se do motoru letadel nedostalo nějaké drobné zvíře. Někteří z nás si podrželi Výra afrického. Poté byl čas k odchodu, a teď se už jen těšíme až budeme z Plané přibližně za čtyři roky létat na dovolenou.

    Nela Vítů, 2E

    Více
  • Ve čtvrtek 8. června čekal na 3. A nevšední zážitek – beseda s dědečkem jedné ze studentek, panem Holzerem, narozeným roku 1938. Pan Holzer nesmírně poutavě vyprávěl o svém dětství za druhé světové války, o studiích v poválečných letech i o svých dalších životních poutích, např. o dolování zlata v Jílovém u Prahy. Fotografie staré několik desítek let dokreslovaly sílu popisovaných okamžiků. Panu Holzerovi děkujeme za to, že se s námi s nadhledem a často i humorem podělil o své vzpomínky.

    Více
<< Předchozí 1 6 11 12 13 14 15 16 17 18 20 Další >>