Školní akce

  • V pondělí 5. června ráno jsme se vypravili do města Terezín, kde na nás čekalo ubytování v Magdeburských kasárnách. Cesta proběhla bez problémů a my byli připraveni na první kontakt s městem, ghettem a pevností. Brzy nás čekala přednáška, kde jsme zkraje zjistili, že Terezín vůbec nebyl koncentrační tábor, ale pouze věznice, kde lidé čekali na následný transport. Navštívili jsme terezínské Muzeum ghetta, které nám dokreslilo obrázek toho, v jakém prostředí zde lidé přežívali. Po výtečné večeři jsme navíc zhlédli fiktivní film s realistickými prvky tehdejšího života. Většina z nás následné večerní volno strávila venku zkoumáním ulic na vlastní pěst.
    V úterý 6. června naše vzdělávání pokračovalo v Malé pevnosti, která sloužila jako věznice už za první světové války. Opět jsme se přesvědčili o hrůzách, jež se dříve udály v těchto prostorách. Dalším bodem na programu byla beseda s pamětnicí paní Doris Grozdanovičovou, což bych označila za nejsilnější moment a zážitek celé exkurze. Mnoho z nás paní Doris dojala svou upřímnou a odvážnou zpovědí.
    Po obědě nás čekala prohlídka expozic věnovaných původní pevnosti. Byli jsme obeznámeni s důmyslným obranným a útočným systémem této pevnosti, jenž nám Josef ll. zanechal. Všichni jsme obdivně kývali hlavami, jak vymyšlené to tenkrát měli. 
    Následovala názorná ukázka podzemních chodeb. Zde se také odehrál náš nejzábavnější zážitek této cesty. Bylo nám nabídnuto si jednou z úzkých chodeb projít tak, jak v nich chodili vojáci dříve. Zcela potmě. Valná většina z nás si dodala odvahy a hrdě se vydala poslepu za dobrodružstvím. Chodby byly úzké akorát pro jednoho a narovnat se mohl pouze člověk s výškou do 170 cm. Brzy po našem startu jsme se rozhodli jako třída semknout, a tak jsme se chytili za ruce a jako had se vydali ke svému cíli. I přestože jsme narazili na slepou uličku a museli se vracet, jsme cestu úspěšně zvládli- nikdo se neztratil ani nezranil a všichni jsme se cítili poměrně hrdí sami na sebe a na své spolužáky.
    Nakonec nás čekal odjezd domů, byli jsme sice unavení, ale v srdci zůstaly emoce a zážitky. Za celou 3. B bych ráda poděkovala paní učitelce Bodlákové a panu učiteli Dřevikovskému, že si dali tu práci a námahu se zařizováním a umožnili nám toto celé zažít.

    Aneta Broučková

    Více
  • V květnu letošního roku jsme se vydali na pětidenní zájezd do Paříže. Vyjížděli jsme v neděli odpoledne a do Paříže jsme přijeli v pondělí ráno. Cesta byla sice náročná, ale ráno jsme byli všichni plní energie. Přeci jen, čekaly nás tři krásné a plně nabité dny. 

    Jako první jsme navštívili Eiffelovu věž, ze které byl skutečně nádherný výhled na celou Paříž. Poté, co jsme vyšlapali 704 schodů, jsme si opravdu rádi odpočinuli na Martových polích, odkud jsme se vydali k pařížské Invalidovně. Tam jsme se podívali k hrobce císaře Napoleona. Pak jsme ale doplatili na to, že jsme si do baťůžků nezabalili opalovací krémy. Projížďka po Seině proto měla fatální následky. Dopadli jsme tak, že kdybychom potkali stádo rozzuřených býků, asi bychom nepřežili. Naštěstí jsme se ale procházeli po Champs-Elysées a tam opravdu býka nepotkáte. S blížícím se večerem nás už ovšem zmohl hlad, a tak jsme hlavně zmapovali, kde se dá na slavném bulváru najíst. Vystoupat na Vítězný oblouk jsme sice už nestihli, ale náš smutek brzy vystřídala panika – to když jsme viděli, jak se v Paříži vlastně řídí. Po zbytek pobytu jsme si nepřestali klást otázku, jak dokázali kolemjedoucí řidiči uspět u zkoušek v autoškole. Nakonec jsme ale ve zdraví dorazili na místo našeho dočasného domova a dokonce sebrali odvahu otestovat naši znalost francouzštiny tím, že jsme telefonicky objednali pizzu. A dokonce jsme ji i dostali. 

    Druhý den nás čekal zámek ve Versailles a jeho zahrady. Ochutnali jsme tam asi nejdražší pomerančovou šťávu v našem životě, ale stála za to. Poté jsme byli převezeni zpět do centra Paříže. Vydali jsme se do Latinské čtvrti, k sídlu světoznámé univerzity Sorbonny. Tady jsme si všichni sáhli na střevíc sochy filozofa Michela de Montaigne, prý to přináší štěstí ve studiu, tak uvidíme u maturit … Prohlédli jsme si také Pantheon a Lucemburské zahrady. Vpodvečer jsme se přesunuli k bazilice Sacré-Coeur. Slabším povahám se zdálo, že schody k vrcholu, kde bazilika stojí, jsou nekonečné, ale ten krásny výhled stál za to. Malebnými uličkami Monmartru jsme došli až ke kabaretu Moulin Rouge, odkud jsme zmoženi únavou rádi vyrazili za zaslouženým odpočinkem na náš hotel.

    Poslední den v Paříži jsme zahájili prohlídkou katedrály Notre-Dame a procházkou kolem pařížské radnice a centra Georges Pompidou. U Louvru jsme se rozdělili na dvě skupiny, první šla obdivovat rozsáhlé sbírky tohoto muzea, a druhá se vydala do muzea d´Orsay. Nasyceni uměním jsme se vydali k zastávce metra, kterým jsme se přesunuli do moderní čtvrti La Défense. Zde jsme poslední chvíle v Paříži strávili nakupováním nezbytných suvenýrů a dobrot pro naše blízké. Čas byl neúprosný a kolem osmé hodiny večer jsme se museli vydat na zpáteční cestu naším autobusem, který byl mimochodem dvoupatrový, takže jsme měli super výhled. Paříž si pro nás připravila opravdu nádherné počasí, ovšem když jsme odjížděli, byla z toho tak „smutná“, že se s námi rozloučila pěkným lijákem. To už nám ale vůbec nevadilo, protože jsme si hezky v suchu užívali poslední pohledy na pařížské bulváry.

    Zájezd se opravdu povedl, zvládli jsme si prohlédnout všechny dominanty tohoto krásného města. S tím byly sice také spojeny zvýšené bezpečnostní kontroly při vstupech, ale každá památka za to stála. Paříž nás naprosto uchvátila a tak doufáme, že se tam ještě někdy vrátíme.

    Více
  • I v letošním roce nás navštívili studenti VŠCHT Praha s Moderní hodinou chemie.

    Pro primu a sekundu připravili rozmanité chemické pokusy s tekutým dusíkem, suchým ledem, došlo i na hraní s ohněm, barvení plamene a na závěr byli naši žáci odměněni kopečkem zmrzliny. Tu jim díky kapalnému dusíku šikovné lektorky podle přání během chvilky vyrobily. 

    Naši terciáni a kvartáni zhlédli program Potraviny pod lupou, otestovali své chuťové pohárky a prozkoumali složení rozmanitých potravin a nápojů.

    Jak to v hodinách vypadlo je zdokumentováno v naší fotogalerii.

    Více
  • Od 16. května probíhaly na naší škole maturitní zkoušky. Letos poprvé byly ty ústní realizovány i formou obhajoby maturitní práce. Maturanti oktávy i čtvrtých ročníků (4.A, 4.B) se snažili předvést co nejlepší výkony a musíme konstatovat, že se jim to povedlo. 

    Fotografie ze slavnostního předávání maturitních vysvědčení v obřadní síni Magistrátu České Budějovice si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

    Všem našim dnes už bývalým žákům gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v jejich dalším studiu a životě.

    Více
  • Žil aktivním sportovním stylem života. Dělal  lehkou atletiku, skákal do výšky a běhal dlouhé tratě. Pak v šestnácti letech na školním výletě skočil do rybníka, který předtím neznal a poranil si krční páteř. Tak začal Jiří Čeloud přibližovat našim studentům na přednášce uskutečněné v rámci Majálesu 2017 to, co předcházelo jeho cestě do Maroka. Studenti 1.A, 2.B a 3.B měli možnost podívat se na dokumentární film, který mapoval obtížnou cestu tří kamarádů v exotické zemi.  na handbiku. Kluci si vyzkoušeli, jak se handbiku sedí.  

    Zdroj: http://www.lidovky.cz/ochrnuti-navzdory-projel-na-kole-zasnezenym-marokem-kde-je-vule-tam-je-cesta-rika-jiri-celoud-i0v-/lide.aspx?c=A160127_104634_cestopisy_ELE

    Více
  • Dne 30. 5. se třída 3. A vydala za poznáním historie Židů do Prahy. Jako Mojžíšův lid křižovali po 40 minut napříč rozpálenou pouští města, aby si následně mohli prohlédnout velkolepé synagogy, či pradávný židovský hřbitov - to vše pod vedením zkušené, sympatické průvodkyně. I přestože byl zpáteční vlakový spoj stižen zpožděním, nenechala si 3. A podlomit svou morálku a z exkurze si odnesla samé skvělé dojmy."

    Více
  • Oslava jara, mládí, lásky, umění, svobody,...majáles. Každý rok je o něco lepší než ten předchozí. Jírovcovku majáles stmeluje. Důkazem je 2307 hlasů a obrovské území, které Jírovcovka získala. A pak také krásné masky, radost v průvodu, podpora Tomáši Duroňovi. Děkujeme všem studentům z Jírovcovky za dobrovolnou práci při organizaci majálesu a za skvělou reprezentaci školy!

    Více
  • Ve středu 24. května se v rámci majálesových akcí zúčastnili žáci třetích ročníků a septimy divadelního představení Hlas Anne Frankové. Celá akce byla unikátní hned v několika směrech: představení se odehrávalo v hangáru na Letišti České Budějovice v Plané, pro dopravu na místo představení byl vypraven zvláštní vlak, představení sklízelo úspěch na několika kontinentech a jeho autorka a představitelka Anne Frankové, Miřenka Čechová,  za něj získala již plno cen. I studenty Jírovcovky charismatické ztvárnění osudu třináctileté Anne silně zaujalo.

    Více
  • Studenti prvního ročníku a kvinty se zúčastnili geografického workshopu, pořádaného Jihočeskou univerzitou, katedrou geografie. Při aktivitách, které probíhaly na jednotlivých stanovištích, plnili studenti různé úkoly. Témata  se týkala různých sfér geografie: Návštěva slunečního zákoutí aneb Hrajeme si s počtem planet, Cestování časem a prostorem, Určování severu v přírodě, GEOlodě, Jak vzniká déšť?, Jak vzniká duha?, Kde se vzal, tu se vzal Golfský proud, GEODANCE aneb Když hvězdy tančí. 

    Více
  • V pátek 19. května bylo pro některé žáky Jírovcovky příjemným osvěžením setkání s Jitkou Nováčkovou, naší bývalou studentkou. Jitka se stala v roce 2011 Miss ČR. O tom, co tomu předcházelo i co následovalo po vítězství v této soutěži, vyprávěla s vtipem a nadhledem. Popularita Jitku vůbec nezměnila, je stále příjemná, milá a skromná. Váží si důležitých hodnot  jako je přátelství, rodina, vzdělání. Na Jírovcovku vzpomíná ráda. Věříme proto, že to nebyla její poslední návštěva u nás.

    Více
  • Ve čtvrtek 20. dubna se studenti naší kvarty v rámci výuky chemie vypravili do budějovického pivovaru Budvar, aby se seznámili s dějinami pivovarnictví i technologií přípravy piva. Prohlédli jsme si výrobní prostory pivovaru, varnu i ležácké sklepy, kde pivo získává svou nezaměnitelnou chuť. Nakonec jsme navštívili i moderní multimediální expozici „Příběh budějovického piva“, která představuje zábavnou formou historii vaření piva v Českých Budějovicích.

    Momentky z naší návštěvy si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.

    Autorem fotografií je Štěpán Skalka (4.E).

    Více

  • 19. dubna obdivovala 2.B v  zámecké jízdárně AJG v  Hluboké nad Vltavou výstavu "Impresionismus- nálady a imprese ve francouzském a českém umění ".

    Díla Antonína Slavíčka nebo Václava Radimského jsou na výstavě představena v kontextu francouzských autorů - Alfred Sisley, Edgar Degas... Studenti mohli na jejich originálech pozorovat, jak jsou obrazy malované děleným rukopisem, který  působil na tehdejší publikum nedokončeně.

    Více
  • V rámci výuky občanského a společenskovědního základu navštívili studenti našeho gymnázia každoroční akci Jeden svět. Jeden z filmů, který zde zhlédli, nesl název Zemřít pro design. Studenti se v něm seznámili například s temnou stranou výroby mobilních telefonů a jejich příslušenství, následnými dopady na čínské životní prostředí, či pracovními podmínkami zaměstnanců. Dozvěděli se však také o možných ekologičtějších řešeních pro výrobu těchto elektronických spotřebičů na čínské půdě. Po skončení filmu dostali prostor na dané téma diskutovat. 

    Více
  • V rámci výuky počítačové grafiky navštívili studenti druhých ročníků  tiskárnu Karmášek

    Studenti se seznámili s realizací grafických návrhů v praxi. Prošli grafickým studiem, kde zakázky dostávají finální podobu. Viděli fotografický ateliér, kde se zhotovují nejen reklamní fotografie, ale též portréty a reportážní fotografie. Na závěr si prohlédli čtyřbarevný tiskařský ofsetový stroj a seznámili se s různými variantami tiskových vazeb.

    Více
  • Dne 22.3. proběhl na naší škole turnaj v počítačové hře Hearthstone. Turnaj se neobešel bez emocí - byla slyšet slova radosti i zklamání, ale celkově vše probíhalo v přátelské a uvolněné atmosféře. Všichni účastníci bojovali statečně, avšak od samého začátku dominoval turnaji favorizovaný Stanislav Jirák, který bez větších problémů zaslouženě získal první místo a titul šampiona naší školy. Standovi gratulujeme k vítezství a Honzovi Šulcovi děkujeme za organizaci.

    Sláva vítězům, čest poraženým!

    Více
  • V rámci projektu Alšova země – téma Když staré bylo nové... vystavujeme práce žáků sekundy (GOTIKA), tercie (GOTIKA) a kvinty (ANTIKA a BAROKO) v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou .

    Termín: 29. 3. – 17. 4. 2017

    Více
<< Předchozí 1 6 11 13 14 15 16 17 18 19 20 Další >>