Školní akce

  • Ve středu 19. října se vybraní studenti španělského jazyka stali opravdovými svědky flamenkové fiesty. V rámci programu „Španělská kultura křížem krážem aneb s Carmen i Donem Quijotem“ jsme se zúčastnili programu, který byl věnován nejslavnějšímu španělskému hudebnímu žánru – flamenku. Studenti si vyzkoušeli nejtypičtější rytmické hudební nástroje, potrápili své zeměpisné znalosti a při ochutnávce tapas/chuťovek poznali také španělskou gastronomii. 

    Více
  • Jako již každoročně si žáci našeho gymnázia zahráli

    v interaktivním divadle mnichovského  souboru Galli v pohádce Král Drozdí brada.

    Vyzkoušeli si v ní jak poslechové tak i komunikativní dovednosti a zažili spoustu legrace.

    Už teď se těšíme na další vystoupení těchto vynikajících  divadelních herců.

    Více
  • Česko-německá výstava

    V říjnu  skupiny německého jazyka navštívily výstavu „Narozeni v Čechách a na Moravě – u nás (ne)známí?“

    Jedná se o jedinečnou dvojjazyčnou výstavu světoznámých osobností německého původu. Osobnosti, se kterými se studenti seznámili, byly přínosem nejen pro hodiny německého jazyka.

    http://www.goethecentrum.cz/cs/novinka/narozeni-v-cechach-a-na-morave/

    Více
  • Volný den 28.9.2016 využili členové přírodovědného kroužku k úklidu valu s nektarodárnými rostlinami, vyčištění ptačích budek a krátké dendrologické exkurzi okolo Vltavy.

    Brigáda proběhla v Habermannově sadu v Boršově nad Vltavou. Museli jsme ostříhat všechny odkvetlé byliny, některé přesadit a hlavně celou plochu valu zbavit nežádoucího plevele.Všem zúčastněným patří velký dík za odvedenou práci.

    Více
  • V týdnu od 12. do 17. 9. se studenti septimy, 3. A a 3. B vydali na cyklozájezd do Třeboně. Lépe řečeno, do penzionu uprostřed lesa, nedaleko od Třeboně.

    Nehledě k tomu, že se jedná o relativně rovinatou oblast, již druhý den začaly odpadat první kusy (s nízkým tlakem a odporem k plavání), až nakonec ve čtvrtek byli lazaři čtyři. Tito (téměř) mrzáci trávili čas hraním hry zvané Dobble snad ve všech jazycích světa, zatímco zbytek šťastlivců si užíval výlet na Červenou Lhotu. A opravdu užíval, nehledejte v tom ironii, počasí bylo přesně takové, jaké mělo být celé léto.

    Kromě ježdění na kolech se také hrály sporty, například softball nebo frisbee (varianta, při které nemáte tušení, kdo je s vámi v týmu, a proto si radši od disku držíte odstup a snažíte se splynout s hřištěm), ve středu se dokonce jelo do lanového parku. Takže nuda rozhodně nebyla.

    Celkově týden hodnotím jako pozitivní, za sebe dávám 10/10 a klidně bych do Pecáku (tak se jmenoval ten penzion uprostřed lesů, mimochodem) jela znova. I s rizikem zkolabování. A doufám, že ostatní to vidí stejně.

    Anna Nováková

    Více
  • Členové přírodovědného kroužku navštívili o víkendu rašeliniště Hliníř a Hovízna.  Vedoucí exkurze Leoš Lippl jim ukázal významné druhy rostlin vázané na tato stanoviště a vysvětlil i princip lapání hmyzu u rosnatek a bublinatek.

    Více
  • V pondělí 12. září přivítá naše škola v rámci projektu Edison stážisty ze sedmi zemí světa. Zahraniční studenti budou během celého týdne chodit do vybraných tříd a hodin a budou seznamovat naše žáky s kulturou svých zemí. Dozvíme se zajímavosti o Mexiku, Brazílii, Číně, Malajsii, Íránu, Turecku a Portugalsku.

    Z tohoto důvodu bude pozměněn na tento týden rozvrh tříd. Je rovněž vyvěšen na suplovací nástěnce ve škole. Sledujte tam i další případní změny. Věříme, že jako v minulých letech se se stážisty brzy seznámíme a vyžijeme jejich přítomnost k procvičení konverzace v cizích jazycích a získáme autentické znalosti o vzdálených zemích.

    Více
  • Při čtení prvního panelu jsme byli vtaženi do příběhů židovských dětí, které šťastně a v poklidu vyrůstaly ve svých rodinách. Během procházení výstavou nás mrazilo z toho, jak někdo dokázal jejich štěstí nechutným způsobem ničit... Je nepředstavitelné  to utrpení všech Židů... Dobové fotografie ještě přidaly na reálnosti situace,od které ještě neuběhlo tolik času...“ 

    Takto začíná zápis studentů 1.B do kroniky doprovázející putovní výstavu s názvem„Neztratit víru v člověka...“, kterou  zapůjčilo našemu gymnáziu na celý měsíc květen Židovské centrum v Praze.

     Podobně laděné jsou zápisy všech ostatních studentů, kteří výstavu zhlédli. S úctou a dojetím prohlíželi fotografie 6 židovských dětí, jejichž životní osudy se prolínají celou výstavou, pročítali zápisy jejich vzpomínek z období Protektorátu a doby strávené v Terezíně. Všichni odcházeli s hlavou plnou otázek a vědomím, že tyto hrůzy se už nikdy nesmí opakovat.

     Foto: Jana Bodláková

    Více
  • 9.5.2016 jsme se studenty navštívili Hvězdárnu a planetárium v Českých Budějovicích. Pomocí speciálního dalekohledu s filtrem jsme mohli pozorovat přechod Merkuru přes Slunce, který by pouhým okem se speciálními brýlemi na pozorování Slunce nebyl vidět. Na Slunci byla pozorovatelná i sluneční skvrna, která byla plošně větší než Merkur.

    Více
  • Kuba, Švédsko, Egypt, Myanmar. To jsou státy, které letos naši studenti zastupovali na Pražském studentském summitu. Summit je mimoškolní vzdělávací organizace, která simuluje modely OSN, EU, NATO nebo V4. Studenti mají příležitost dozvědět se, jak fungují mezinárodní vztahy a vyzkoušet si jednání za účelem vylepšení svých rétorických schopnosti. V pěti přípravných setkáních mělo deset žáků naší školy (především ze 7.E) možnost setkat se zajímavými hosty, zúčastnit se inspirativních přednášek či v rámci exkurze do Vídně navštívit sídlo OSN. Vrcholem celé akce pak byla závěrečná konference, která proběhla ve dnech 1.- 4.4. 2016. Účastníci se během ní seznámili se s názory zajímavých hostů Pražského studentského summitu (poslenec Karel Schwarzenberg, filozof Jan Sokol a mnozí další), navštívili ambasádu státu, který zastupovali  a  měli možnost zúročit vše, co se v průběhu roku naučili.  

    Jsme rádi, že našim studentům situace v současném světě není lhostejná a věříme, že zkušenosti, které získali, byly obohacením i pro další život.

    Více
  • V pondělí 4. dubna a ve čtvrtek 7. dubna se vybrané třídy zúčastnily projekcí festivalu Jeden svět. Festival Jeden svět je jedním ze základních stavebních kamenů společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 se stal nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě a v roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům. Festival je vždy nabitý jak mnoha projekcemi, tak i besedami. Naši žáci měli možnost vidět film Filipa RemundyBlízký daleký východ , který se zaměřuje na dlouhotrvající a pro místní obyvatele bezvýchodnou situaci na východě Ukrajiny. Mladší žáci pak zhlédli několik dokumentárních filmů vytvořených pro jejich věkovou kategorii. Obsah obou projekcí bude sloužit jako východisko pro diskuze v hodinách občanské nauky a základů společenských věd.

    Více
  • S blížícím se krajským kolem přehlídek a soutěží Středoškolské odborné činnosti stoupá na Jírovcovce  nervozita a studenti "finišují" se svými vědeckými pracemi. Po školním kole se dolaďují zejména formální požadavky na vzhled práce, ujasňují se priority prezentování všech získaných vědeckých bádání... Všem postupujícím autorům SOČek přejeme při jejich obhajobách hodně úspěchů!!

    Více
  • Přírodní katastrofy na vlastní kůži

    Dne 7.4.2016 se 15 účastníků Zeměpisného badatelského klubu ponořilo do tajů přírodních katastrof. Během dvou hodin se zabývali příčinami vzniku tropických cyklón a tornád, zemětřesení a sopečné činnosti a rizik spojených s povodněmi. Věnovali se stanovení vlivů těchto jevů na člověka a krajinu. Sami si vytvořili „lahvové“ tornádo, vyzkoušeli reálný výbuch sopky a modelaci vzniku zemětřesení s pomocí pomůcky „deskus vibrátorus“. Zároveň si pokusili zabalit vlastní povodňové evakuační zavazadlo či se schovat do krytu před blížícím se tornádem. Výuková aktivita byla zakončena opakováním pomocí znalostního kvízu v aplikaci Kahoot.

    Lektoři: Bc. Markéta Čapková, Bc. Nikola Kulhánková, Bc. Barbora Šímová, Bc. Tereza Čmejrková

    Více
  • V pátek 1. dubna měli studenti maturitních a předmaturitních ročníků možnost vyslechnout přednášku a následně i besedovat s bezpečnostním poradcem, dřívějším Náčelníkem Vojenské zpravodajské služby panem generálem Andorem Šandorem. V přednášce se pan Šándor věnoval migrační krizi, činnosti zpravodajských služeb, bezpečnosti České republiky.  Podle generála Šándora pár set migrantů v České republice není žádný problém, ale je tu horší věc. „Říkáme, že zde nechceme islám, místo abychom říkali, že nechceme islámský radikalismus. My jsme si zde krizi institucionalizovali a našli se politici, kteří z toho těží politický kapitál. Máme zde asi dvacet tisíc muslimů, kteří nejsou bezproblémoví, ale nejsou radikální. Tím, jak se chováme, jsme si v Česku nebezpeční sami sobě." O dalších bezpečnostních otázkách pak studenti besedovali a mohli si tak udělat jasněji v nepřehledných tématech současné doby.

    Více
  • V týdnu od 14. března se žáci Veronika Novontá, Kateřina Kučerová, Marie Raušová, Jakub Kraus (4E), Denisa Nováčková, Veronika Šamanová, Adéla Konířová (1. A) a Kristýna Jakešová (1.B)a Šárka Vondrášková (3.A)zúčastnili výměnného pobytu s německými studenty. Tato výměna je pořádána Gymnáziem Jana Valeriána Jirsíka, avšak letos byla valná většina účastníků z naší školy. Každý ze zúčastněných žáků ubytoval u sebe doma jednoho studenta z Německa. Společně jsme byli během týdne na několika exkurzích (např.: poznávání Budějovic- radnice, Budějovický Budvar, Praha, Český Krumlov…) a navštívili jsme s nimi i některé vyučovací hodiny. Díky tomu jsme si procvičili němčinu i angličtinu. Celý týden byl pro nás velmi přínosný, užili jsme si ho, a moc se těšíme na cestu do Simbachu. ( Zapsala Veronika Novotná ze 4E)

    Více
  • Jde to ! Tuto skutečnost nám předvedli talentovaní žáci třídy sexta na jejich hodině výtvarné výchovy. Ve fotogalerii můžete vidět některé z  jejich nejpovedenějších výtvorů- Zklomání, Nehoda , Ananas, Simetrye.

    Více
<< Předchozí 1 6 11 15 16 17 18 19 20 Další >>